top of page
Search

Kokedama

Ko Key Da Ma ( v preklade z japončiny znamená machová guľa) pochádza z Japonska a hovorí sa jej aj Bonsaj chudobných. Ľudia, ktorí si ho nemohli dovoliť, vymysleli guľu s pôdou pokrytou machom, v ktorej rastie rastlina.

Tento spôsob aranžovanie je vhodný pre rôzne rastliny ako orchidea, monstera, papraď, brečtan, kávovník, olivovník, palmy no rovnako aj pre určité druhy sukulentov.


V súčasnosti je jedinečným dizajnovým doplnkom každého interiéru a hodí sa úplne všade. Do kuchyne, do obývačky na konferenčný stôl či do knižnice. A ak pracujeme z domu môže byť vašim zeleným doplnkom na pracovnom stole. Je možné ich aj zavesiť do priestoru v špeciálnom závesnom systéme s háčikom. Je potrebné ju správne vyvážiť, aby bola v rovnováhe.

Starostlivosť o kokedamu je veľmi jednoduchá. Stačí ju raz do týždňa namočiť/ponoriť na pol hodinu do misky najlepšie s odstatou vodou. Niektoré rastliny sú citlivé na prítomnosť chlóru. Následne kokedamu vyberte z misky a nechajte prebytočnú vodu odtiecť. Koreninový obal by nemal byť úplne suchý, no netreba ho ani nadmerne zavlažovať, aby korene nezačali hniť. Veľa závisí aj do teploty v miestnosti. Výborné je rastlinu aj rosiť rozprašovačom, najmä pri vlhkomilných rastlinách. Čo sa týka hnojenia je dobré raz za vegetačné obdobie pridať do zálievky hnojivo.

Pri správnej starostlivosti Vám kokedama vydrží roky. Je možné, že časom sa Vám krásny zelený mach, prirodzene začne zafarbovať do hneda. My vo Flower Therapy odporúčame raz za 4 mesiace prísť s Kokedamou k nám do kvetinárstva. Rastlinke vymeníme substrát doplníme výživu a obalíme ju čerstvým machom a Vám vrátime šťastnú rastlinu.

Môžete ju položiť na kamienky v miske, kameninovú podložku, alebo ju mať v závesnom systéme.

V čom sa skrýva tajomstvo kokedamy? To vám prezradíme na našich kreatívnych kvetinových a rastlinných workshopoch, na ktorých sa Vás snažíme naučiť nové a inšpiratívne aranžovanie, no tiež užiť si pohodu a vnímať krásu prírody pri vytváraní našich aranžmánov. Dotýkať sa holými rukami zeminy, rastliniek vyvoláva pozitívne účinky na náš organizmus a vracia nás ku koreňom.


Workshopy alebo kvetinové terapie s Flower Therapy prinášajú:


Zníženie stresu a únavy

Rozvíjanie kreativity

Zvýšenie koncentrácie a nálady

Emocionálnu a psychickú pohodu

Odbúranie bolesti hlavy

Zvýšenie vlhkosti a čistejší vzduch

Barbora Nagyidaiova,

zakladateľka konceptu Flower Therapy

Comments


bottom of page